Stránky o pěstování sukulentů a sukulentních bonsají,
užitečné rady a nápady.

Rhipsalis je epifytní sukulent.

BOTANICKÝ NÁZEV:
Rhipsalis cassutha, Rhipsalis paradoxa, Rhipsalis pilocarpa, Rhipsalis cereuscula.
Rhipsalis je letní kaktus a péče o něj je osobitá, avšak jsou celkem nenáročné. Velmi efektně Rhipsalis vypadá v závěsných košících nebo květináčích. Obvykle rozkvétá na velikonoce, kvete tedy od dubna do května.

Rhipsalis pilocarpa:
Má stonky,které jsou silnější a tvrdší, nevětví se příliš silně a jsou pokryty krátkými nažloutlými vlásky. Ve vhodných podmínkách kvete 2 až 3 krát za rok. Kvete celkem hojně velkými nažloutlými květy. Květy mají hodně okvětních lístků a tyčinek, díky čemuž vypadají nadýchaně.
Rhipsalis pilocarpa,
Rhipsalis pilocarpa,
Rhipsalis pilocarpa.JPG
Rhipsalis pilocarpa květ.jpg
Rhipsalis cereuscula:
Má stonky,které se skládají z tenkých masitých a krátkých částí, které se dobře větví. Můžeme říci, že se tato rostlina skládá z jakoby tenkých tyčinek. Může být jak závěsný, tak i stromovitý, v tom případě se však musí přivazovat. V pokojových podmínkách kvete velmi vzácně.
Rhipsalis cereuscula
Rhipsalis cereuscula
250220111781.jpg
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Rhipsalis se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Rhipsalis vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Rhipsalis poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Rhipsalis přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, což platí i pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Rhipsalis uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí je pro velikonoční kaktusy prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Rhipsalis přesazujeme po odkvětu, vždy na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení se hodí prostorná, ne však hluboká. Upřednostňují substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Rhipsalis se rozmnožujeme semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodek části bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Rhipsalis bývá škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
CIMG3921.jpg
Zápatí stránek
Haworthia

Haworthia

Aeonium Sedifolium
Aeonium Sedifolium
Adromischus marianiae, Grootberg
Adromischus marianiae, Grootberg
haworthia
haworthia
Haworthia Floccosa
Haworthia Floccosa
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one